Blog

regeneracja hamulca elektrycznego

Hamulec elektryczny – czy zużywa się jak tradycyjny

Za co odpowiada hamulec elektryczny w aucie?

Dlaczego wymiana czy też regeneracja hamulca elektrycznego w samochodzie jest tak ważna? Dlatego, że dzięki tym zabiegom cały układ pozostaje sprawny i gotowy do działania. Bez zarzutu spełnia swoje zadania. Właściwie, jakie są to zadania? Czy bardzo różnią się od tych pełnionych przez klasyczny hamulec ręczny? Na te i kilka innych, istotnych pytań odpowiadamy w dalszej części tego artykułu.

Linki hamulcowe dorabianie i konserwacja

Układ hamulcowy w samochodzie składa się z dwóch systemów. Pierwszy, podstawowy jest uruchamiany po naciśnięciu nogą właściwego pedału. Po zdjęciu nogi z pedału hamulec samoczynnie się zwalnia. Taki sposób działania nosi nazwę układu monostabilnego. Każdy kierowca podczas jazdy stale posługuje się opisywanym hamulcem. W nowszych pojazdach wspomaga go system ABS. Zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania.

Drugą odmianą jest hamulec awaryjny. To on zatrzymuje pojazd, jeśli podstawowy układ zawiedzie. Ponadto zabezpiecza auto przed zjechaniem z miejsca na postoju. Od sprawności obu wersji hamulca zależy bezpieczeństwo wielu osób. Nie tylko znajdujących się w aucie, ale także przechodniów i innych uczestników ruchu. Dlatego niezwykle ważna jest kontrola techniczna i konserwacja. Jak również wymiana lub regeneracja linek hamulcowych w układzie dodatkowym.

Sprawna regeneracja hamulca elektrycznego

Obecnie hamulec awaryjny występuję w dwóch wersjach klasycznej i elektrycznej. W pierwszej jest uruchamiany przez pociągnięcie dźwigni lub naciśnięcie dodatkowego pedału. W najnowszych autach montowana jest druga wersja, czyli elektryczna. Do jej uruchomienia, zamiast dźwigni używany jest specjalny przycisk. Po jego naciśnięciu linka hamulca ręcznego jest zaciągana przez centralny silnik. W ten sposób dochodzi do zatrzymania auta.

Jest jeszcze jedna wersja, w której przycisk uruchamia silniczki poruszające zaciskami. Bez względu na odmianę, opisywany układ spełnia zadania podobne do klasycznego hamulca ręcznego. Zatrzymuje pojazd w sytuacjach awaryjnych. Zabezpiecza przed zjazdem na postojach. Ponadto oferuje samodzielne uruchamianie się na postojach a także asystę podczas ruszania pod górkę. Zatem kontrola i ewentualna regeneracja hamulca elektrycznego to ważne kwestie.