Blog

linka hamulca ręcznego

Linka hamulca ręcznego i zimowe problemy

Linka hamulca ręcznego zimą

Jednym z wielu problemów, z jakimi mierzą się kierowcy zimą, są problemy jakie powoduje linka hamulca ręcznego. Regeneracja linek hamulcowych jest jedną z czynności, które należy wykonać przed nadejściem chłodniejszych dni. Pozwoli ona uniknąć wielu problemów z hamulcem ręcznym, nierzadko wiążących się z kosztowną naprawą.

Przymarzanie hamulca ręcznego zmorą kierowców

Zima to czas, w którym nasze auta mogą objawić wiele różnych usterek, a wiele z nich dotyczy układu hamulcowego. Linka hamulca ręcznego narażona jest na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych, a zamarzająca woda może doprowadzić do jej zablokowania. To dlatego wielu kierowców rezygnuje przy ujemnych temperaturach z korzystania z hamulca ręcznego, pozostawiając auto na biegu.
Jeżeli jednak dojdzie do zablokowania hamulca, pojazd najlepiej odholować do ogrzewanego garażu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to doraźne rozwiązanie, a problem będzie się powtarzał. Dlatego warto udać się do warsztatu, aby znaleźć jego przyczynę. Mogą być nią na przykład zużyte linki hamulcowe. Dorabianie ich to czynność, której nie należy odkładać na później.

Przyczyny problemów z hamulcem ręcznym

W przypadku regularnie użytkowanych pojazdów, problemy z hamulcem ręcznym zdarzają się raczej rzadko. Częste ruchy linki przeciwdziałają powstaniu korozji. Trzeba bowiem wiedzieć, że cały mechanizm hamulca ręcznego chronią specjalne pancerzyki. Wraz z upływem czasu, tracą one swoje właściwości, wskutek czego do systemu sterowania przedostaje się brud i wilgoć. Gdy zalegająca woda przymarza, rozszerza się, prowadząc do zablokowania hamulca. Dlatego regularna regeneracja linek hamulcowych jest tak ważna.

Jak przeciwdziałać problemom, które powoduje linka hamulca ręcznego?

Hamulec ręczny zimą nie zawsze będzie stwarzał problemy, a dorabianie linek hamulcowych w odpowiednim momencie zwiększy szansę uniknięcia ich. Niemniej jednak, aby zniwelować ryzyko wystąpienia usterki, warto o niego zadbać jeszcze przed okresem jesienno-zimowym. W pierwszej kolejności należy wykonać przegląd całego układu hamulcowego, a w razie potrzeby wymienić poszczególne jego elementy. Pomocna może okazać się regeneracja linek hamulcowych oraz wyczyszczenie samoregulatorów. Prace te należy powierzyć doświadczonym fachowcom, specjalizującym się w układach hamulcowych.