Blog

regeneracja hamulca elektrycznego

Regeneracja hamulca elektrycznego

Na czym polega regeneracja hamulca elektrycznego w aucie?

Poszczególne podzespoły, układy i części w samochodach osobowych wymagają okresowej regeneracji. Czy wiesz, że dotyczy to również hamulca ręcznego? Układ hamulcowy ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, dlatego regeneracja hamulca elektrycznego jest czynnością, której żaden kierowca nie powinien odkładać na później.

Mechanizm działania hamulca elektrycznego

Elektryczny hamulec postojowy spotykany jest we współczesnych samochodach coraz częściej. Jak sama nazwa wskazuje, jest on uruchamiany w sposób elektryczny, a dźwignia hamulca ręcznego zastąpiona zostaje przyciskiem. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze w obsłudze, ale zgodnie z założeniem ma zapewniać większe bezpieczeństwo. Po pierwsze taki hamulec uruchamia się automatycznie po wyłączeniu silnika, a po drugie nie zachodzi w jego przypadku ryzyko zbyt słabego zaciągnięcia dźwigni.

Warto dodać, że w przypadku elektrycznego systemu, układ hamulcowy wymaga regularnych przeglądów, szczególnie przed rozpoczęciem okresu zimowego.

Jak zregenerować hamulec elektryczny?

Regenerację można potraktować jako alternatywę dla wymiany uszkodzonego elementu, polegającą na przywróceniu go do stanu użyteczności. Jeżeli chodzi o układy hamulcowe, to najczęściej w ich przypadku zlecana jest regeneracja linek hamulcowych.

Regeneracja hamulca elektrycznego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż wymiana uszkodzonej części. Co ważne, zachowujemy oryginalny element. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze będzie ona możliwa, lub jej przeprowadzenie nie zagwarantuje powrotu danej części do pełnej sprawności.

Ponadto, hamulce elektryczne siłą rzeczy są bardziej narażone na awarie związane z elektryką. Regeneracji często potrzebują w ich przypadku takie elementy jak styczniki, przełączniki czy sterowniki.

Komu powierzyć naprawę lub regenerację?

Usługę, jaką jest regeneracja hamulca elektrycznego, warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Na rynku działa wiele warsztatów specjalizujących się w naprawach układów hamulcowych. Większość z nich oferuje również dorabianie linek hamulcowych. Doświadczony mechanik doradzi Ci czy możliwa jest regeneracja, czy też konieczna jest wymiana niesprawnej części.