Blog

dorabianie linek hamulcowych

Za co odpowiada hamulec ręczny w aucie?

Za co odpowiada hamulec ręczny w aucie?

Samochodowy hamulec awaryjny spełnia ważne zadania. Całkowita sprawność tego sytemu jest niezwykle istotna. Potrzebna jest, więc kontrola jego stanu a czasem i dorabianie linek hamulcowych. Warto, zatem odpowiedzieć na pewne intrygujące pytanie. Za co właściwie odpowiada wspomniany powyżej układ obecny w każdym samochodzie? Tę i inne zagadki rozwiązujemy w niniejszym artykule.

Istotna linka hamulca ręcznego

Układ hamulcowy znajduje się w każdy aucie. Jego zadaniem jest zatrzymanie poruszającego się pojazdu. Do tego dochodzi utrzymanie go w miejscu. System składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest hamulec podstawowy, uruchamiany nogą poprzez naciśnięcie pedału. Działa tylko, gdy pedał jest dociskany. W samochodzie osobowym montowany jest układ hydrauliczny. W nowszych modelach wspomagany przez ABS.

Poza podstawowym, w autach montowany jest system dodatkowy. Zwany także awaryjnym bądź ręcznym. To właśnie jego dotyczy

Dorabianie linek hamulcowych. Jest wykorzystywany głównie na postojach. Zabezpiecza auto przed zjechaniem z danego miejsca. Szczególnie, gdy znajduje się ono na pochyłości. Po uruchomieniu działa aż do momentu dezaktywacji przez kierowcę. Zatem inaczej niż główny, który wyłącza się po ściągnięciu stopy z pedału.

Regeneracja linek hamulcowych zapewnia bezpieczeństwo

Hamulec ręczny ma jeszcze jedno, niezwykle ważne zadanie. Jeżeli główny układ przestanie działać to system awaryjny ma zatrzymać pojazd. Jak aktywować hamulec awaryjny? W klasycznej wersji, w samochodzie znajduje się drążek, który należy zaciągnąć. W nowocześniejszych modelach samochodów drążek zastąpiono przyciskiem. Znajdującym się na tablicy rozdzielczej. Obie wersje mają takie samo działanie. I w obu przypadkach potrzebne może okazać się dorabianie linek hamulcowych.

Wiadomo już, do czego służy hamulec ręczny. Nie jest też tajemnicą, że odgrywa ważną rolę. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji należy regularne sprawdzać jego sprawność. Wtedy uda się szybko wychwycić problemy. Stosunkowo niewielkie uszkodzenia naprawi regeneracja hamulca elektrycznego lub tradycyjnego. Czasem jednak jedynym wyjściem jest skorzystanie z usługi linki hamulcowe dorabianie. W obu przypadkach najlepiej zgłosić się do firmy Lincar.