Blog

linka hamulca ręcznego

Linka hamulca ręcznego i nowoczesne auta

Linka hamulca ręcznego, czy występuje w najnowszych autach?

Do ważnych elementów starszych aut osobowych należy drążek oraz linka hamulca ręcznego. Od pełnej sprawności tego układu zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W wielu nowoczesnych pojazdach klasyczna dźwignia została zastąpiona przyciskiem. Warto, więc zadać pytanie czy nadal znajduje się w nich linka? Po rozwiązanie tej istotnej zagadki odsyłamy do dalszej części tego artykułu.

Do czego jest potrzebna linka hamulca ręcznego?

W autach osobowych, bez względu na rocznik, pracuje dodatkowy układ hamulcowy. Nazywany awaryjnym lub też bardziej potocznie ręcznym. Jego podstawowym zadaniem jest zatrzymanie pojazdu, gdy główny system hamulcowy zawiedzie. Dlatego ważna kwesta to dbanie o jego elementy lub w razie potrzeby regeneracja linek hamulcowych. Poza tym opisywany układ stosuje się na postojach by auto nie przemieszczało się samoistnie. Jest to szczególnie przydatne na pochyłościach.

W starszych autach hamulec awaryjny jest uruchamiany za pomocą drążka pociągającego za linkę. Co ważne po zaciągnięciu, hamulec będzie działał do chwili aż kierowca go dezaktywuje. Tymczasem w najnowszych samochodach zamiast drążka jest przycisk na desce rozdzielczej. W wielu modelach po jego wciśnięciu uruchamiają się specjalne zaciski hamulcowe na tylnych kołach. Za ich pracę odpowiadają nieduże silniczki. Czy to oznacza, że linki są sukcesywnie wypierane przez ten mechanizm?

Działanie i regeneracja hamulca elektrycznego

Rozwiązanie opisane powyżej nie jest stosowane we wszystkich nowoczesnych samochodach. W wielu modelach elektryczny hamulec awaryjny nadal jest wyposażany w linki. Wciśnięcie przycisku na desce rozdzielczej uruchamia centralny silnik. To on pociąga za linkę tym samym uruchamiając hamulec. Co ciekawe ta wersja samodzielnie włącza się na postojach a czasem oferuje także asystę podczas ruszania pod górę.

Wiadomo już, że linka hamulca ręcznego nadal jest stosowana choć w nieco innej formie niż dawniej. Nie zmieniło się za to jedno, nadal trzeba regularnie kontrolować sprawność hamulca awaryjnego. Wersje elektryczne też mogą ulec uszkodzeniu, czego nie można lekceważyć, bowiem bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przy mniej poważnych usterkach wystarczy regeneracja. W poważniejszych konieczne będzie dorabianie linek hamulcowych.